“İletişimin Geleceği ve Metaverse” çalıştayı

Gençler İçin İyilik Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından “İletişimin Geleceği ve Metaverse” konulu çalıştay düzenlendi. Dernek Başkanı ve İletişim Kariyer Danışmanı Ayşe Laçiner’in moderatörlüğünü yaptığı çalıştaya Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Dilek Takımcı konuşmacı olarak katıldı.

İçinde bulunulan iletişim çağı dolayısıyla her sektörün bir iletişimciye ihtiyaç duyduğunu söyleyen Prof. Dr. Dilek Takımcı, “Çağ, iletişimcilerin çağı.  İletişimin geleceği konusunda Metaverse teknolojileri önemli yer tutuyor. Sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik teknolojileri sayesinde gündelik hayatımız, bilim kurgu haline gelecek. Örneğin blokzincir teknolojisi; verileri, merkezî olmaksızın güvenli bir şekilde işlemeyi mümkün kılıyor. Blokzincirin en popüler uygulaması kripto paralarla metaverse evreninde arsalar alınıyor. Sanal bir tüketim evreni tüm hızıyla gündelik hayatımızda kanıksanmaya başlandı.  Veri işleme, makine öğrenmesi, yapay zeka ve kriptografi gibi teknolojilerde muazzam yollar kat edildi. Artık dijital teknolojiler sayesinde gerçek hayatımızdan daha gerçekmiş gibi hiper gerçekliğin deneyimlendiği bir simulasyon evreni, bizi kendi içine doğru çekiyor. İkinci bir yaşam şansının varlığı fikrinin cazibesine kapılmamak mümkün değil. Söz konusu olan artık iki boyutlu görüntüleri karşıdan izlemek yerine görüntünün içinde yaşamak” dedi.

Metaverse kavramından bahseden Prof. Dr. Takımcı, “Görsel, işitsel ve hatta hissetmeyi olanaklı kılacak dijital bir mekan olarak tasarlanan Metaverse’te insanlar, avatar denilen görsel-işitsel bedenler olarak yazılımın parçalarıdır. Kendi bedensel varlıklarının temsilcisi olacak avatarlarıyla o mekânın içinde bulunabilecekler, mekânla ve diğer insanlarla fiziksel olarak etkileşebilecekler, birbirlerini karşı karşıyaymışçasına görecekler; jestlerini, mimiklerini ve yüz ifadelerini ayırt edebilecekler. İnsanlar bu sanal evrende, gerçekte yapabileceği birçok eylemi gerçekleştirebilir; çalışabilir, eğlenceye, konsere katılabilir, eğitim alabilir, iş sahibi olabilir, alışveriş yapabilir, spor yapabilir. Kısacası Metaverse, mouse ve klavye kullanmadan sanal gözlükler sayesinde içinde var olduğumuz gelişmiş bir internet teknolojisidir. Elbette bu teknolojilerin getirdiği güvenlik sorunları, yasal düzenlemeleri, tekelleşme, toplumsal ve psikolojik olarak yan etkileri de tartışma konusu olarak önümüzde durmaktadır” diye konuştu.

Prof. Dr. Takımcı, “İletişim eğitimi de bilgisayar teknolojileriyle paralel olarak yenilenmek zorundadır. Bilgisayar Mühendislikleri ile ortak eğitim modülleri oluşturmak gerekiyor. Yazılım,  mühendisliğin alanıyken, yazılımın içeriğini oluşturacak evrenin senaryo ve görsel tasarımı bizim alanımızdır. Bu bağlamda iletişim eğitimi, dijital teknolojilerle organik bir bağ içinde sürekli kendini yenilemelidir” diyerek sözlerini noktaladı.

Çevrimiçi olarak gerçekleştirilen çalıştaya Prof. Dr. Takımcı’nın yanı sıra; Oyuncu Tamer Levent, Marmara Üniversitesi Kariyer Merkezi Direktörü Prof. Dr. Berat Bir, MH Medya Grup Başkanı Mahmut Hayırlıoğlu, Marka Stratejisti ve Danışmanı Bahar Aray, Web Medya Yayın Grubu Genel Yayın Yönetmeni Ayşula Özgen İlgar, Ortak Akıl Yönetim Danışmanlık Kurucusu Dr. Yılmaz Sönmez katıldı

Kasım 22, 2021

Pelin Yeşil – Hazal Ayar

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi ile Medya Uygulama ve Araştırma Merkezine konuk olan Altınordu Futbol Kulübü Başkanı Seyit Mehmet Özkan,  Ege Üniversitesi Televizyonunda yayınlanan “Yakın Mercek” programına katıldı,  ardından genç iletişimcilerle bir araya geldi.

Altınordu Futbol Kulübü Başkanı Seyit Mehmet Özkan  Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Dilek Takımcı’nın yapımcılığını ve sunuculuğunu yaptığı, sanat ve bilim dünyasından önemli isimlerinin katılımıyla gerçekleşen “Yakın Mercek” programına konuk oldu. Program sonrası Başkan Seyit Mehmet Özkan EÜ İletişim Fakültesi Konferans Salonu’nda İletişim Fakültesi öğrencileriyle buluştu. Altınordu Futbol Kulübü Başkanı Seyit Mehmet Özkan’a katılımlarında dolayı teşekkür eden Dekan Prof. Dr. Takımcı, “İletişim Fakültesi olarak öğrencilerimizin birbirinden farklı alanlarda deneyimli isimlerle buluşmasını ve tecrübelerini öğrencilerimizle paylaşmasına büyük önem veriyoruz. Altınordu Futbol Kulübü Başkanı Seyit Mehmet Özkan’ın öğrencilerimize aktaracağı her bilgi oldukça kıymetli. Fakültem adına katılımlarından dolayı teşekkür ediyorum, genç arkadaşlarımızın bu tecrübelerden faydalanmasını umut ediyorum” dedi.

Söyleşiye öğrencilerin sorularını yanıtlayarak başlayan Altınordu Futbol Kulübü Başkanı Özkan, “Futbol günümüzdeki en popüler spor dalı. Popüler olmasının getirisi ile sektörel olarak yapılan yatırımlar çok büyüdü. En büyüğü başta İngiltere olmak üzere, İspanya ve Fransa liglerine yapılan yatırımlar oldu. Sektörü ülkemiz için değerlendirdiğimizde, gelişmesi adına yapılacak olan en faydalı şey, futbol akademileri kurmak olacak” dedi.

Özkan, “Ülkemizde  sporcu gençlerimize yeterli imkân ve tahammül gösterilmiyor. Halbuki çaylaklıktan yetişkinliğe evrilen gençlerimize tolerans göstermemiz gerekiyor. Futbolda baş gösteren kapitalizm de buna neden oluyor. Fakat futbol, dershanede gelişecek bir alan değil. Bu sebeple, çocuklarımıza futbolda ‘Alman Disiplini’ uygulanması gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu.

“Her yıl 3 antrenörü Erasmus Programı ile yurtdışına gönderiyoruz “

Başarılı antrenörler yetiştirmek üzere çalışmalarını sürdürdüklerini ifade eden Özkan, “Altınordu Futbol Kulübü’ne gelirseniz, Avrupa’da bile benzeri olmadığını görebilirsiniz. Ege, Dokuz Eylül ve Celal Bayar Üniversitesinde akademik başarıya sahip olan öğrencilerden antrenör seçiyoruz. Bu öğrencilerin en az amatör takımlarda futbol oynamış olmasını istiyoruz. Hepsine çalışıp, kendilerini aşmalarını öğütlüyoruz. Her yıl 3 antrenörü Erasmus Programı ile yurtdışına gönderiyoruz. Orada Borussia Dortmund gibi takımlarda antrenmanlara katılıyor ve kendilerini geliştiriyorlar” diye konuştu.

Kasım 15, 2021

29. Uluslararası İLDEK Konseyi Toplantısı”  Denizli’de gerçekleştirildi

İletişim Fakültesi Dekanları PAÜ’de bir araya geldi

İletişim Fakültesi Dekanlar Konseyi (İLDEK) 29. toplantısı iletişim fakültesi dekan ve dekan temsilcilerinin katılımıyla Pamukkale Üniversitesinin ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Toplantıda, Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Dilek Takımcı, İletişim Fakülteleri Dekanlar Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi olarak seçildi.

Türkiye, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Kırgızistan’da bulunan iletişim fakültelerinin dekan ve dekan temsilcileri “29. Uluslararası İLDEK Konseyi Toplantısı”nda bir araya geldi. Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz Kongre ve Kültür Merkezinde yapılan toplantıya Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Elmas, PAÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan,  Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Otrar, PAÜ İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Soylu, İLDEK Yürütme Kurulu Daimi Üyesi Prof. Dr. Asaf Varol ile Ege Üniversitesi (EÜ) İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Dilek Takımcı, diğer fakültelerin dekan ve temsilcileri katıldı.  Toplantıda iletişim eğitiminin durumu analiz edilerek,  yeni teknolojilerin iletişim eğitimine adaptasyonun sağlanması ve fakülte mezunlarının bilgi ve becerilerini artıracak öneriler tartışıldı.

“İletişim varsa, hayat vardır”

Açılış konuşmasında dijital çağa uyum sağlayarak iletişim fakültelerinden donanımlı öğrenciler mezun etmeyi hedeflediklerini belirten PAÜ Rektörü Prof. Dr. Kutluhan, “İletişim alanı ve iletişim kavramı, gelişen teknolojik imkânlar ve küreselleşen dünya şartları kapsamında daha çok önem kazanmıştır. Özellikle dijital dönüşüm ve yeni ağların oluştuğu bu zamanda, geleceğin insanını yetiştirmek üzere sürekli yeni atılımlar yapma mecburiyeti vardır. Kıyasıya rekabetin yaşandığı medya dünyasında en kaliteli ve en iyi olanın yer bulduğu, bu girişimlere göre hazırlık yapanların var olabildiği bir zamandayız. Bu sebeple zamanın ruhunu iyi yakalamak ve iyi okumak gerektiği bir kez daha önem arz etmiştir. İletişim varsa, hayat vardır” dedi.

İletişim fakülteleri dekan ve temsilcilerini bir araya getiren etkinliğe ev sahipliği yapmanın verdiği mutluluğa dile getiren PAÜ İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Soylu ise, “İLDEK Konseyi, her yıl bir üniversitenin ev sahipliğinde bir araya gelerek toplantılar yapmaktadır. Bu toplantılarda iletişim fakültesinin sorunları ele alınmakta ve öneri mahiyetinde raporlar hazırlanarak ilgili kurum ve kuruluşlara iletilmektedir. Bu amaçla, 29’uncusu gerçekleşen toplantımızın verimli olacağına inanıyorum” diye konuştu.

“Çağ, öğrencilerimizi iyi yetiştirirsek bizim çağımız”

Radyo Televizyon ve Sinema bölümü mezunu olarak, geçmişten bugüne öğrencilerin karşılaştığı tüm sorunları yaşayarak geldiğini vurgulayan Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Dilek Takımcı, “İletişim alanı, sadece kuramsal eğitimin yeterli olduğu bir disiplin değildir. Dolayısıyla, öğrencilerimizin sorunlarına çözüm üretip, teorik eğitim ile uygulama eğitimi harmanlayarak öğrencilerimizi sektöre kazandırmamız gerekiyor. Çağımız artık dijital çağ. Bilgi iletişim teknolojilerinin sunduğu algoritmalar doğrultusunda kendimizi yenileyip, öğrencilerimize de buna yönelik eğitim vermeliyiz” dedi.

İletişim fakültesi öğrencilerinin işsiz kaldığına yönelik yaklaşımların olduğuna dikkat çeken Dekan Prof. Dr. Dilek Takımcı, “Ben ‘Öğrencilerimiz işsiz kalıyor’ görüşüne katılmıyorum. Çünkü kuaförden doktora, doktordan fabrikatöre kadar her kitlenin iletişime ve bize ihtiyacı var.  Çağ, bizim çağımız ancak çağ öğrencilerimizi iyi yetiştirirsek bizim çağımız olur. Dolayısıyla kendimizi güncel tutup, dijital çağa uyum sağlamamız ve bu bağlamda gelişmemiz lazım” dedi.

“Meslek olarak örgütlenmemiz gerekiyor”

İletişim Fakültesi olarak, Ege Üniversitesindeki kurumsal akreditasyon ikliminin yeşermesi için var güçleriyle çalıştıklarını ifade eden Prof. Dr. Takımcı, “Biz, alanımızdaki diğer üniversiteler için söz edilen kontenjan ve tercih sorunlarını yaşamadık. Çünkü üniversitemizin kurumsal akreditasyonu beraberinde, fakültemizin de akredite olma sürecinde başarımızı destekleyecek birçok adım attık. Rektörümüz Prof. Dr. Necdet Budak, kurumsal akreditasyon sürecimize liderlik yaptı. Bizler de EÜ İletişim Fakültesi olarak, bir bilinç ortamı yarattık. Fakültemiz bünyesinde bulunan Medya Uygulama ve Araştırma Merkezimiz, Ege Ajans, EÜ TV ve Radyo Ege Kampüs ile birlikte bu amaç doğrultusunda birçok içerik ürettik. Akreditasyon iklimini oluşturmaya yönelik haberler, TV programları, video çalışmaları gibi ürettiğimiz içeriklerle, üniversitemizin bu değişim ve dönüşüm sürecine büyük katkı sağladık” diye konuştu.

İletişim fakültelerinin formasyonunun tanınmasının önemine de değinen Prof. Dr. Dilek Takımcı, “Kitle iletişim araçlarında istihdam edilecek olan kişilerde iletişim fakültesi diploması aranması gerekiyor. Hepimiz biliyoruz ki yetkinlik ancak ve ancak eğitimler olur. Kaliteleri yayın yapım, haber, belgesel, fotoğraf, program gibi içerikler de bu işin eğitimini almış uzman ve eğitimli kişiler tarafından gerçekleştirilir. Dolayısıyla mesleki formasyonun tanınması oldukça önemli. İletişim mesleği açısından diğer önemli bir konu ise, mesleki örgütlenmeler. Bu konuda da çok duyarsızız, hâlbuki bu konu çok önemlidir. Biz bunu çözdüğümüz zaman, akreditasyon da anlam kazanacak. Özellikle öğrencilerimizi dijital dünyaya hazırlamamız gerekiyor. Bizim farklı disiplinlerle anlaşarak kendimizi geliştireceğimiz çok farklı eğitim platformları hazırlamamız gerekiyor” dedi.

Dekan Takımcı, İLDEK Yönetim Kurulu Üyeliğine seçildi

İletişim Fakülteleri Dekanları Konseyi (İLDEK) üyeleri Türkiye, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Kırgızistan’da bulunan iletişim fakültesi dekanlarından oluşuyor. İletişim Fakülteleri Dekanları, 2000 yılından beri düzenli bir biçimde her yıl bir üniversitenin ev sahipliğinde toplanıyor. Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Dilek Takımcı, İLDEK yürütme kurulu üyeliğine seçildi. Ayrıca, Atatürk Üniversitesi’nden Prof. Dr. Adem Yılmaz, Pamukkale Üniversitesi Prof. Dr. Ali Soylu, Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi Prof. Dr. Ümit Arklan, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi’nden Prof. Dr. Metin Kasım yürütme kurulu üyesi, Maltepe Üniversitesi’nden Prof. Dr. Asaf Varol ise Yürütme Kurulu Başkanı olarak  yer aldı.  Yükseköğretim Kalite Kurulu Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Elmas’ın katılımıyla akreditasyon konusunun da tartışıldığı toplantı, Laodikeia Antik Kenti ve Hierapolis-Pamukkale gezisiyle son buldu.

5 Kasım 2021

Ege Üniversitesi Televizyonu farklı programlarıyla yeni yayın dönemine başladı

EÜTV’den yaşama dokunan nitelikli ve özgün programlar

Ege Üniversitesinin akademik, kültürel, sanatsal ve sportif birikimini görünür kılarak, ulusal düzeyde sesini duyuran Ege Üniversitesi Televizyonu (EÜTV) yeni yayın dönemine nitelikli ve özgün programlarıyla başladı.

Pandemi süreci yaşamın her alanını olduğu gibi üniversite eğitimini de derinden etkiledi. Ege Üniversitesi İletişim Fakültesinde salgın ile birlikte üç dönem üniversitelerinden uzak kalan öğrenciler 2021- 2022 eğitim öğretim dönemine uzaktan öğretim destekli yüz yüze olarak başladılar. İletişim Fakültesi öğrencilerinin uygulama birimi olan Ege Üniversitesi Medya Uygulama ve Araştırma Merkezi (EGEMM) bünyesinde faaliyetlerini sürdüren EÜTV yeni eğitim öğretim döneminde de sağlıktan arkeolojiye,  haberden kültür sanat ve spora, beslenmeden gıdaya yaşama dokunan kaliteli programlarla akademik televizyon yayıncılığına örnek oluyor.

Ege Üniversitesi Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Üniversitemizin bilimsel potansiyelini görünür kılarak toplumla buluşturan televizyonumuz yeni yayın dönemine öğrencilerimizle birlikte başlıyor. Farklı formattaki yayın ve yapımlarıyla izleyicilere hitap eden Üniversitemiz Televizyonu, yeni yayın döneminde de pek çok programı izleyicilerin beğenisine sunacak. Farklı akademik birimlerden akademisyenlerimiz ve öğrencilerimiz iş birliğinde hazırlanan nitelikli programlar ile hem üniversitemizin gücü görünür kılınacak hem de kamuoyu güvenilir kaynaktan bilgilendirilecek. Yeni dönemde de topluma katkı misyonumuz kapsamında geniş bir yelpazede yayın ve yapımları izleyiciyle buluşturmayı sürdüreceğiz. Kovid-19 pandemi süresince Medya Uygulama Merkezimiz halkımızla iletişimimizi sağlama noktasında önemli görev üstlendi ve üstlenmeye devam ediyor. Büyük bir gayretle görev yapan tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Yeni dönemin hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Daha güncel daha dinamik bir yayın akışı

İletişim Fakültesi Dekanı ve EGEMM Müdürü Prof. Dr. Dilek Takımcı ise  “Fakültemiz yeni eğitim öğretim dönemine yüz yüze başladı. Hem Fakültemizde hem de Medya Merkezimizde pandemi tedbirlerini alarak yoğun bir döneme girmiş bulunuyoruz. Üniversitemizin dışa açılan penceresi olan Medya Merkezimiz, fakültemiz akademisyen ve öğrencileri için iyi bir uygulama laboratuvarı işlevi görüyor. Merkezimizin sesi olan EÜTV de yeni dönemde  yaşama dokunan farklı içerikli, kaliteli programlarla televizyon yayıncılığına örnek oluyor. Televizyonumuz, üniversitemiz ile halkımız arasında önemli bir misyon üstleniyor.  Öğrencilerime örnek olmak, onların motivasyonlarını artırmak ve onları yüreklendirmek amacıyla programlar yapıyorum, yönetiyorum, sunuyorum. Hem kamera önünde hem kamera arkasında görev alıyorum. Öğrencilerimizi çok özledik.  Yayın akışımızı, program içeriklerimizi güncelleyerek yeni döneme öğrencilerimizle birlikte hazırladığımız programlarla başlıyoruz. Televizyonumuz yeni dönemde yepyeni programları, zengin içerikleri ile izleyicisine daha dinamik bir yayın akışı ile hitap edecek. Bu vesile ile başta bizlerden maddi-manevi desteklerini esirgemeyen Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Necdet Budak hocamız başta olmak üzere özveriyle çalışan tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Nitelikli ve özgün programlar

Yeni döneme mevcut programlara ilave olarak yeni yüz ve yapımlarla hazırlanan EÜTV’de; beslenme, beslenme yöntemleri, kişiye en uygun beslenme ve diyet programlarını konu alan “Doktorun Mutfağı” programı;    kültürün her alanına dair pek çok unsuru barındıran  “Kültürvizyon”; bir sosyal sorumluluk projesi olan  “Lösevle Yolculuk”  ile Ege Üniversitesi Radyo Televizyon Sinema Bölümü 3. Sınıf öğrencileri Ecemnur Turan ve Seher Yeşil’in hazırlayıp sundukları, sinemada kadın temasını işleyen  “16:9” gibi pek çok program yer alacak.

28 Ekim 2021

Ege Üniversitesi (EÜ) İletişim Fakültesinin başarılı akademisyeni fotoğraf sanatçısı Dr. Öğretim Üyesi Alahattin Kanlıoğlu’nun eserlerinden oluşan “Rüya Şehir Prag” sergisi sanatseverlerle buluştu. EÜ İletişim Fakültesi Fuaye Alanı’nda açılışı gerçekleştirilen sergiyi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Dilek Takımcı’nın yanı sıra, çok sayıda akademisyen ve öğrenci ziyaret etti. Sergide yer alan eserler, katılımcıların beğenisiyle karşılandı.

Yeni akademik yılın heyecanın yaşadıklarını söyleyen Dekan Prof. Dr. Dilek Takımcı, “İletişim Fakültesi olarak yeni akademik yılda öğrencilerimize kavuşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu tür etkinliklerle onları uzun süre ayrı kaldıkları kampüs ortamına tekrar adapte etmeye çalışıyoruz. İletişim alanının en önemli kollarından biri de fotoğraf.  Alahattin Hocamız, uluslararası alanda birçok ödüle layık görülmüş, başarılı bir fotoğraf sanatçısı. Kendisi, sergilediği eserleri ile adeta Prag kentini İzmir’e taşıdı. İncelediğim eserlerden gerçekten çok etkilendim. Öğrencilerimize de ilham kaynağı olan çalışmalarından dolayı hocamızı tebrik ediyorum”  dedi.

Prag’ın turistler ve fotoğrafçılar için çok özel bir şehir olduğunu vurgulayan Dr. Öğr. Üyesi Kanlıoğlu ise, “Bu şehir, bana orta çağdan günümüze ışınlanmış bir şehir gibi hissettirdi. Şehrin estetiği çok iyi korunduğundan, sokaklarında dolaşmak adeta bir rüya gibiydi. Bir fotoğrafçı olarak yarattığı atmosfer ile sokaklarında dolaşanları adeta büyüleyen bu şehri kendi gözlerimle deneyimleyip fotoğraflar çekebildiğim için kişisel olarak kendimi çok şanslı ve mutlu hissediyorum. Başta Sayın Dekanımız olmak üzere sergimize iştirak eden herkese teşekkür ediyorum. Amacım bu sergide yer alan fotoğrafları daha büyük kitlelere ulaştırmak ” diye konuştu.

Siyah-beyaz kanvas tablolar üzerine işlenmiş 35 fotoğrafın yer aldığı sergi, 27 Kasım tarihine kadar Ege Üniversitesi İletişim Fakültesinde ziyaretçileri ağırlayacak.

 

05.03.2021

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesinde, YÖK Üniversite İzleme ve Değerlendirme ile Araştırma Üniversiteleri Göstergelerinin gerçekleşme verilerinin değerlendirilmesi ve hedeflerin belirlenmesi amacıyla online toplantı gerçekleştirildi. Toplantıya, İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Dilek Takımcı’nın yanı sıra fakülte yönetimi, bölüm başkanları ve akademisyenler katıldı.

Araştırma Üniversiteleri göstergelerinin EÜ İletişim Fakültesi özelinde değerlendirildiği toplantı ile ilgili bilgi veren Dekan Prof. Dr. Takımcı, “Rektörümüz Prof. Dr. Necdet Budak’ın liderliğinde, Üniversitemiz İzleme ve Değerlendirme ile Araştırma Üniversiteleri Göstergelerinin 2020 Performans Değerlendirmeleri ve 2021 yılı Hedef Değerlerine ulaşmak için belirlediğimiz yol haritasını; Gazetecilik, Halkla İlişkiler ve Tanıtım, Reklamcılık, Radyo-Televizyon ve Sinema bölümü üyelerimizin katılımıyla belirledik. Hedefimiz hem bölüm hem anabilim dalı bazında Araştırma Üniversitesi olma yolunda İletişim Fakültesi olarak elimizden gelen katkıyı sunmaktır” diye konuştu.

“Pandemiye rağmen başarılı bir yıl geçirdik”

Eğitim-öğretim alanında özellikle akreditasyon konusunda ilerleme kaydettiklerini belirten Prof. Dr. Takımcı, “Uluslararası sempozyum, kongre veya sanatsal sergi sayımızı artırmayı planlıyoruz. Doktora mezun sayımızı da çoğaltacağız. Şu anda iki bölümümüz akredite olmuş durumda. Tüm bölümlerin akreditasyonu için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Araştırma-Geliştirme, Proje ve Yayın konusunda da ciddi hedefler belirledik. Ulusal ve uluslararası saygın dergilerde yer alan yayın sayılarımızı, TÜBİTAK tarafından sağlanan burs ve destek programlarımızı ve BAP projelerimizi artırmayı hedefliyoruz. Diğer üniversitelerin öğretim üyeleriyle ortak yayınlar yapacağız. Pandemiye rağmen pek çok akademisyenimizin alanlarında ödül ve başarılar yakaladığı bir dönemi geride bıraktık. Önümüzdeki dönem başarılarımızın artacağını ümit ediyorum” dedi.

“Fakültemizde 86 yabancı uyruklu öğrenci bulunuyor”

Uluslararasılaşma kapsamında yürüttükleri çalışmalardan bahseden Dekan Takımcı, “Fakültemizde hâlihazırda 86 yabancı uyruklu öğrencimiz var. Uluslararası değişim programlarına daha çok öğrenci göndermeyi hedefliyoruz. 2021 yılında her bölümüzden en az bir uluslararası sempozyum düzenlemesini istedik. Geçtiğimiz dönemde ilik nakli, orman yangınları gibi konulara yönelik pek çok farkındalık yaratacak projelere imza attık. Topluma hizmet ve sosyal sorumluluk konusunda proje sayılarımızı artıracağız. Öğrenci ve mezunlarımıza yönelik faaliyetlerimiz devam edecek. Yine dezavantajlı gruplara yönelik sosyal entegrasyon ve kapsayıcılığa ilişkin projelerimizin sayısı artacak. Üniversitemize bağış kazandırarak bütçe ve finansman desteği sağlamak ve 2020 yılında 346 bin Euro olan Uluslararası Proje Fon tutarımızı artırmak da hedeflerimiz arasında” diye konuştu.

“Hedefimiz marka bir iletişim fakültesi olmak”

Prof. Dr. Takımcı, “Rektörümüz Prof. Dr. Necdet Budak’ın öncülüğünde var gücümüzle çalışıyoruz. Ege Üniversitesinin araştırma üniversiteleri arasında yer alacağına yürekten inanıyorum. Uluslararası tanınır araştırma üniversitesi ve marka bir iletişim fakültesi olmak için tüm mensuplarımızla birlikte çalışmalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz” diyerek sözlerini noktaladı.

 İZMİR (Ege Ajans)-  Yazarları arasında Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Dilek Takımcı’nın da bulunduğu “Dünyayı Değiştiren Elli Altı Kadın- Nobel Ödüllü Kadınların Hikayesi” isimli kitap raflardaki yerini aldı. Kitapta Nadime Gordimer’dan  Tevekkül Karman’a, Nadia Murad’tan  Jane Addams’a Nobel Ödülü alan 56 kadının hayat hikayeleri anlatılıyor. Dekan Takımcı, Jane Addams’ın anlatıldığı bölümü oluşturarak kitaba katkı sundu.

Editörlüğünü Prof. Dr. Şükran Köse ve Dr. Eren Akçiçek’in yaptığı kitabın yazarlarının tamamı çeşitli alanlarda kendilerini kanıtlayan ve toplumsal sorumluluk projelerinde görev alan kadınlardan oluşuyor. Nobel ödülü alan kadınların öz geçmişleri bir araya getirilerek oluşturulan kitabın geliri ise kız öğrencilere eğitim bursu olarak verilecek.

Böyle anlamlı bir projede yer almaktan onur duyduğunu ifade eden Prof. Dr. Takımcı, “Yazarları arasında bulunduğum bu kitap çalışmasında yer almaktan büyük onur duydum. Kitap içinde Nobel ödülü alan 56 kadının nesillere ilham verecek öyküleri yer alıyor. Bu kitap sayesinde kız çocukları Nobel ödülü alan kadınları rol model olarak benimseyecek ve eğitimlerine daha sıkı sarılacak. Ayrıca kitabın gelirinin kız çocuklarına burs olarak verilmesi de bu çalışmayı daha anlamlı ve özel kılıyor. Emeği geçen tüm değerli yazar arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” dedi.

Jane Addams’ın hikâyesini yazdı

Kitapta 1889’da Chicago’da göçmenlerin fakirlikle mücadele ettiği bir mahallede Yerleşim Evleri (Hull House) isimli toplum merkezinin kurulmasına öncülük eden Jane Addams’ın hikayesine değindiğini ifade eden Prof. Dr. Takımcı, “Jane Addams, kent yaşamının sorunlarına kadın eli değmeden çözülmesinin imkânsız olduğunu savunmuş ve yerleşim evlerinde pek çok problemi hızla çözüme kavuşturmaya odaklanmıştır. Addams, kadınları kamusal yaşamda aktifleştirirken ataerkil annelik ve ev içi sorumluluklarına ait deneyimlere eleştirel yaklaşmamış, bilakis bu deneyimleri toplumsal faydacı bir yaklaşımla kentleşme ile oluşan problemlerin çözümünde kullanmayı önermiştir. Yerleşim Evleri bir anlamda kent yaşamına yeni katılanların entegrasyonda yaşadıkları zorlukları aşmak için ihtiyaç duydukları bilgi ve kültürü sunarak onlara sığınılacak bir ev sağlamış; bu bağlamda bir aile ve annelik nosyonu üstlenmiştir” dedi.

Dünyayı Değiştiren Elli Altı Kadın- Nobel Ödüllü Kadınların Hikayesi kitabı 865 sayfadan oluşuyor. Kitapta Nobel ödülü alan 56 kadının hayat hikayeleri, keşif yaptığı konular, motivasyonları, karşılaştıkları zorluklar anlatılıyor. Kitabın geliri Bulaşıcı Hastalıkları Önleme Derneği (BUHASDER) aracılığı ile kız çocuklarının eğitimine harcanacak.

İZMİR (Ege Ajans)- Ege Üniversitesi; Türkiye’den sadece 54 üniversitesinin başvurabildiği Yükseköğretim Kalite Kurulu 2020 yılı Kurumsal Akreditasyon Programına dâhil edilen 11 yükseköğretim kurumundan birisi oldu. İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Dilek Takımcı, “İletişim Fakültesi Ailesi olarak bir yandan Halkla İlişkiler ve Tanıtım ile Reklamcılık bölümlerimizin kalitesini tescilleyip, fakülte olarak tüm bölümlerimizle akredite olmak için çalışırken diğer yandan da Rektörümüz Prof. Dr. Necdet Budak öncülüğünde belirlenen ‘Ege Üniversitesi 2023 Akademik Vizyonu’ doğrultusunda YÖKAK tarafından yapılacak olan Kurumsal Akreditasyon Değerlendirme Sürecine tam destek veriyoruz” dedi.

Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) tarafından programlanan kurumsal akreditasyon değerlendirme süreci kapsamında “İletişim Fakültesi İdari Personel Kurumsal Akreditasyon Toplantısı” gerçekleştirildi. İletişim Fakültesi Yeni Bina Konferans Salonunda, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri alınarak yapılan toplantıda, İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. İlknur Gürses Köse tarafından ‘EÜ 2023 Akademik Vizyonu’ sunumu yapıldı. Toplantıda,  Doç. Dr. İlknur Gürses Köse; kalite yönetimi, akreditasyon çalışmaları ve Ege Üniversitesinin 2023 akademik vizyonu ile YÖKAK Kurumsal Akreditasyon Programı kapsamında sürdürülen kurumsal çalışmalara ilişkin yaklaşımlar ve hayata geçirilecek uygulamalar ile ilgili bilgi verdi.

 Ege Üniversitesi, eğitimin kalitesini tescillemek ve sürdürülebilirliğini sağlamak amacıyla akreditasyon çalışmalarına devam ediyor.  İletişim Fakültesi ailesi de yöneticisinden akademisyenine, idari çalışanından öğrencisine Rektörlük öncülüğünde yürütülen kalite çalışmalarına hep birlikte katılarak destek veriyor.  Aynı zamanda EÜ İletişim Fakültesi,  Gazetecilik ile Radyo, Televizyon ve Sinema bölümlerinin, İletişim Eğitimi Değerlendirme Akreditasyon Kurulu (İLEDAK)   tarafından 2022 yılına kadar akredite edilmesinin ardından Halkla İlişkiler ve Tanıtım ile Reklamcılık bölümlerini de akredite etmek için çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor.

“5 yıllık tam akreditasyonu hedefliyoruz”

İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Dilek Takımcı, “Kalite ve Akreditasyon Programı ile tüm birimlerinde kalite kontrolünü içselleştirerek yaygınlaştıran Üniversitemiz; eğitim-öğretim ve araştırma faaliyetleri ile idari hizmetlerinin kalite düzeylerini tescilleyip kurumsal itibarını artırmayı hem de uluslararası arenada tanınır olmayı ve aday öğrencilerde pozitif etki yaratmayı hedefliyor. İletişim Fakültesi Ailesi olarak bir yandan tüm bölümlerimizin kalitesini tescilleyip akredite olmak için çalışırken diğer yandan da ‘Ege Üniversitesi 2023 Akademik Vizyonu’ doğrultusunda ‘Kalite Güvencesi Sistemi, Eğitim ve Öğretim, Araştırma ve Geliştirme, Toplumsal Katkı,  Yönetim Sistemi, Uzaktan Eğitim ve Dijitalleşme’ başlıkları altında YÖKAK tarafından yapılacak olan Kurumsal Akreditasyon Değerlendirme Sürecine tam destek veriyor, Üniversitemiz Rektörlüğü öncülüğünde yapılan çalışmalara hep birlikte katılıyoruz. Kalite güvencesinin sağlanması için gerekli olan   ‘PUKÖ’ (Planla, Uygula, Kontrol Et, Önlem Al)  çevrimini sağlıklı bir şekilde uygulayıp,  üniversitemizin 5 yıllık tam akreditasyon hedefine katkı sağlıyoruz.  Siz değerli akademik ve idari çalışanlarımızın gayreti ile İletişim Fakültemizin Gazetecilik ile Radyo, Televizyon ve Sinema (RTS) bölümleri 2022 yılına kadar akredite edildi. Şimdi de Halkla İlişkiler ve Tanıtım ile Reklamcılık bölümlerimizi de akreditasyon sürecine alarak aynı kararlılıkla çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” dedi.