“13 Şubat Dünya Radyo Günü’’

Prof. Dr. Takımcı, “Radyo sıcak bir kitle iletişim aracı”

Birleşmiş Milletler Eğitim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından 2011 yılından beri “13 Şubat Dünya Radyo Günü’’ olarak kutlanıyor. Bilgi iletişim teknolojileri ile birlikte radyonun gelişim ve değişim sürecini değerlendiren Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı ve Medya Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Dilek Takımcı, “Radyo sıcak bir kitle iletişim aracı ve insanları etkilemeyi sürdürüyor. Radyonun bir nostaljisi va r, günümüzdeki haberleşme araçları açısından en eskilerden birisi. Radyonun televizyon çıktıktan sonra bittiği söylendi ama günümüzde aktüel olma özelliğini yitirmedi, yitirecek gibi de görünmüyor. Çünkü kendine özgü kitleleri cezbedici ve sıcak gelen bir yanı var” dedi.

Prof. Dr. Dilek Takımcı, “Radyo sesle insanlara ulaşıyor ve o sesin bir gizemi var. İnsanlar o sesin tınısıyla yakınlık kuruyor ve o tınıdan kendi kafasındaki imajı yaratabiliyor. Dolayısıyla dinleyicilerine bir hayal dünyası olanağı tanıyor” diye konuştu.

Geleneksel radyoculuktan dijital radyoculuğa geçiş süreci hakkında bilgi veren Prof. Dr. Takımcı, “Günümüz artık dijital bir çağ. Herkesin elinde elektronik telefonlar var. Bilgisayar teknolojileri egemen oldu, dolayısıyla radyoya her an her yerde ulaşılma imkanı da var. Bu doğrultuda radyo yayınları dijital platformlara kaymak durumunda kaldı. Eskiden klasik yayıncılıkta ne yapıyordunuz? Radyonuzun başına koşmak zorundaydınız bir radyo tiyatrosunu dinlemek için veya radyo haberleri dinlemek için radyonun olduğu mekâna gitmek durumundaydınız. Artık dijital dünyada mekândan bağımsızlaşıldı, çünkü cep telefonumuzdan veya tabletimizden her yerde radyonuzu dinleyebiliyorsunuz ve programları kayıt yapıp, zamandan bağımsız dinleme platformları oluştu. Dolayısıyla zaman ve mekândan bağımsız bir kitle iletişim aracı oldu” diye konuştu.

“Radyo Ege Kampüs bir eğitim radyosu”

Ege Üniversitesi Radyosunun yayın içeriği ve dinleyici kitlesini değerlendiren Prof. Dr. Takımcı, “Ege Üniversitesi Radyosu ‘Radyo Ege Kampüs’ öncellikle bir eğitim radyosudur. Dolayısıyla kamusal bir yayıncılık anlayışı taşımaktadır. Bizim için öğrencilerimizin gelişimi ve öğrencimize örnek teşkil edecek konu ve insanlar radyomuzda program yapıyor. Tabi öncellikle öğrencilerimiz orada program yapıyor. Özellikle İletişim Fakültesi Radyo Televizyon Sinema Bölümü öğrencileri orada radyoculuğu teknik ve içerik olarak program yapmayı orada öğreniyorlar ve piyasa koşullarına hazır bir vaziyette mezun olma şansını yakalıyorlar. Öğrencilerimiz hazırladıkları için de daha çok onları geliştirici program içerikleri oluşturuyoruz. Öğrencilerimiz hocaların danışmanlığı doğrultusunda programlarını hazırlıyorlar. Kampüste de Radyo Topluluğu var aynı zamanda. Radyo Topluluğu da tüm öğrencilere açık. Orada da spikerlik dersleri ve radyo programcılığı eğitimleri veriliyor ve tüm Ege Üniversitesi öğrencilerinin radyoda program yapma şansları var, tabi ilgileri varsa. Dolayısıyla biz kamusal yayıncılık ilkeleri doğrultusunda eğitim amaçlı bir radyoyuz ve hedef kitlemiz de şuan İzmir ve Ege bölgesi diyebilirim” diye konuştu.

Radyoculuğa ilgi duyan öğrencilere şu tavsiyelerde bulunan Prof. Dr. Takımcı, “Radyoculuğun teknik ve içerik becerilerini kazanmalarını tavsiye ederim. Eğer program hazırlanmak gibi bir niyetleri varsa, spikerlik eğitimlerine katılmaları, diksiyon dersleri almaları, dolayısıyla kendilerini hazırlamalılar. Bu okulun hocalarından, imkânlarından sonuna kadar faydalanmalarını diliyorum” dedi.

İZMİR(Ege Ajans)- Ege Üniversitesi, Türkiye’nin tüm devlet ve vakıf üniversiteleri arasında üniversite haberlerinin yayınlandığı gazetelerin erişimi, tirajı ve haber sayılarında 2018 yılında zirvede yer aldı. 2018 yılında EÜ Medya Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin haber merkezi olarak görev yapan Ege Ajans ve EÜ Basınla İlişkiler Şube Müdürlüğü tarafından üretilen bin 278 haber medyaya geçildi. Ege Üniversitesi basılı gazete ve dergilerde toplamda 15 bin 386 habere konu oldu. Ege Bölgesi üniversiteleri sıralamasında en çok haberi yapılan birinci üniversite olan Ege Üniversitesi; Türkiye genelinde, internet medyası, gazete, televizyon ve dergilerde en çok haberlerine yer verilen ilk üç üniversite arasında yer aldı.

“ÜNİVERSİTEMİZİN SESİ DAHA GÜR ÇIKTI”

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Üniversitemiz ile ilgili haberleri toplumumuz ile paylaşan Ege Ajans, hem İletişim Fakültemiz öğrencilerinin uygulama birimi hem de üniversitemizin haber merkezi olarak görev yapıyor.  Ajansımız, İletişim Fakültemizin adeta laboratuvarı olarak işlev görüyor.  Genç iletişimciler, aldıkları teorik eğitimleri bu laboratuvar ortamında uygulama imkanı buluyor. Öğrencilerimizin eğitimlerini devam ettirirken bir yandan da haber üretimi içerisinde yer alıyor olmaları çok önemli. İşi mutfağında öğrenmek bu olsa gerek. Ajansımızda iyi işleyen bir sistem var. Gençlerimiz burada deneyim kazanarak sektöre profesyonel bir medya mensubu olarak adım atıyorlar. Akademik camiada yazılı ve görsel habercilik alanında öncü alan Ege Ajans ve EÜ Basınla İlişkiler Şube Müdürlüğümüz, basınla paylaştığı haberlerle güvenilir bir adres olmuş, yerel ve ulusal medyada varlığını hissettirmiştir. Ege Üniversitesi basılı gazete ve dergilerde toplamda 15 bin 386 habere konu oldu. Çalışanlarımız, Üniversitemiz ile ilgili haberleri kamuoyuna doğru,  tarafsız ve sağlıklı bir şekilde aktarma çabalarının,  toplumu bilgilendirme çabalarının takdire şayan olduğunu düşünüyorum. Ajansımızın ve Şube Müdürlüğümüzün bundan sonra da çalışmalarını artırarak devam ettireceklerinden ve Üniversitemizin sesi olmayı sürdüreceklerinden hiç şüphem yok. Bu başarıda emeği geçen tüm çalışanlarımızı tebrik ediyorum” dedi.

EGE ÜNİVERSİTESİ ZİRVEDE

Türkiye’nin ilk akademik haber ajansı olma özelliğini taşıyan Ege Ajans; bir yandan İzmir basını başta olmak üzere Türk basınına nitelikli medya mensubu yetiştirirken diğer yandan Ege Üniversitesinin sağlık, eğitim, kültür, spor, bilim ve sanat gibi birçok alanda gerçekleştirdiği faaliyetleri, yazılı ve görüntülü haberleri Basınla İlişkiler Şube Müdürlüğü işbirliği ile toplumla paylaştı.

Medya Takip Merkezi – İnterpress’in 2018 yılı (1 Ocak-31 Aralık 2018) tarihleri arasında yaptığı takip sonuçlarından derlenen verilere göre, bir yıllık erişim sayılarına bakıldığında 2 milyar 3 milyon 271 bin 140 erişim sayısı ile Ege Üniversitesi zirvede yer aldı. Böylece Ege Üniversitesi erişim kategorisinde Türkiye’deki tüm üniversiteler arasında birinci sıraya yerleşti. İnternet medyasında da Ege Üniversitesi haberleri geniş yer buldu.

Türkiye genelinde 206 üniversite arasında yapılan sıralamada Ege Üniversitesi 2018 yılında en çok haberi yapılan üçüncü üniversite oldu.  Ege Bölgesi Üniversiteleri sıralamasında ise birinci olan Ege Üniversitesi basılı gazete ve dergilerde toplamda 15 bin 386 habere konu oldu.

Tüm devlet ve vakıf üniversiteleri arasında yapılan  “tiraj” sıralamasında Türkiye ikincisi olan Ege Üniversitesi, Ege Bölgesi üniversiteleri sıralamasında ise ilk sırada yer aldı.   Ege Üniversitesi, 2018 yılında ulaştığı 665 milyon 359 bin 942 tiraj sayısı ile tüm üniversiteler arasında ikinci oldu.

Ege Üniversitesi basında araştırma, bilimsel projeler, ar-ge, patent,  kültür-sanat, araştırma üniversitesi ile değişim dönüşüm ve yenilikçi projeleriyle ön plana çıktı. EÜ, bilimsel ve akademik başarılarının yanı sıra uluslararası çalışmalarıyla da medyada adından söz ettirdi.

Ege Üniversitesi Medya Uygulama ve Araştırma Merkezi çatısı altında faaliyetlerini yürüten Ege Üniversitesi Televizyonu, Radyo Ege Kampüs ve Ege Ajans; Ege Üniversitesi ile ilgili haberlerin, bilimsel ve akademik başarıların, yenilikçi, öncü projelerin yerel-ulusal medyada yer alabilmesi için gerekli çalışmaları yürütüyor. Aynı zamanda EGEMM, Ege Üniversitesi’nin kurum kültürü ve kimliğine yönelik çalışmaların yanı sıra radyo-televizyon yayıncılığı yaparak ve “Kalem” gazetesinin yayını sağlayarak ürettiği içeriklerle üniversitenin faaliyetlerini görünür kılıyor.

Ege Ajans ve EÜ Basınla İlişkiler Şube Müdürlüğü; Türkiye’nin hedefleri doğrultusunda  “Halkın Üniversitesi” unvanını, toplumun her kesimi ile işbirliği yaparak sürdüren Ege Üniversitesi’nin yaptığı araştırmaları ve çalışmaları   medyada daha sık ve görünür olmasını sağlayarak farkındalık oluşturmaya devam edecek.

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde yeni umutların başlangıcı olması dileğiyle yeni yıl kutlaması yapıldı. Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Yeni Bina Fuaye Alanı’nda düzenlenen etkinliğe İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Dilek Takımcı, Dekan Yardımcısı Doç. Dr. İlknur Gürses, İletişim Fakültesi Öğretim Üyeleri ile idari personel katıldı. Yaptığı konuşmada yeni yıl için sağlık, huzur ve mutluluk dileklerinde bulunan İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Dilek Takımcı, yeni yılda çok çalışarak birlik ve beraberlik içinde güzel işlere imza atacaklarını ifade etti. Müzik dinletisinin de yapıldığı renkli kutlamada, yılbaşı çekilişi yapılarak personele çeşitli hediyeler dağıtıldı. Etkinlik müzik dinletisi ile son buldu.

Medyada Toplumsal Cinsiyet Okumaları

Toplumsal cinsiyet kültürünün medya metinleri aracılığıyla nasıl temsil edildiği günümüzde incelenmesi gereken önemli konulardan  biridir. Bu kitap çalışması medya metinlerini toplumsal cinsiyet bağlamında yeniden okumayı amaçlayarak, medya içerikleri konusunda farkındalık yaratmayı hedeflemektedir. Medya alanında akademik eğitim ve çalışmalar yapan bir grup araştırmacı ve akademisyenlerin hazırladığı 11 makale, sinemadan fotoğrafa, dergi reklamlarından televizyon programlarına kadar farklı medya ürünlerine toplumsal cinsiyet temsili bağlamında odaklanmıştır. Toplumsal cinsiyet olgusu açısından medya içeriklerinin analizi, aynı zamanda içinde yaşanılan toplumun cinsiyete ait kültürünün medya içerikleri aracılığıyla tekrar nasıl biçimlendirilerek topluma yansıtıldığını tespit etmektedir. (Ege Üniversitesi Basımevi, İzmir-2016)

Medya Temsilleri

Medya günlük hayatımızın önemli bir parçası olma özelliğiyle insan kimliğinin biçimlenmesinde etkin hale gelmiştir. Medya temsilleri, toplumsal gerçekliğe simgesel göndermelerle ayna tutar. Bu kitap medya temsillerinin toplumsal gerçekliklere ayna tutma işlevinin altında yatan ideolojik, kültürel anlamların açığa çıkıp görünür kılınmasında okuyucuları bilinçlendirmek adına önemli katkı sağlayacaktır. Editör: Doç. Dr. Dilek İmançer. Lale Kabadayı, Zuhal Özel Sağlamtimur, Şehlem Sebik, Ali Ekber Sarıgül, Ulaş Işıklar, Gizem A. Seylan, Çağdaş E. Çağlayan. (Nobel Yayın Dağıtım Tic. Ltd. Şti. Nobel Yayın No: 1539, ISBN: 978-605-395-349-4)

Medyayı Anlamak: Stereotipler Değerler ve Söylem

Sosyal sorunlarla uğraşan hemen herkes, hem kişiler arası, hem de gruplar arası ilişkilerde önyargı ve stereotiplerin önemine yakından tanık olmuştur. Bu nedenledir ki önyargı ve stereotipler, sosyal bilimler alanında temel araştırma konularından biri haline gelmiştir; doğaları, işlevleri, kaynakları ve dönüşümlerine ilişkin teorik bilgi, araştırmalar kadar, siyasal ve pratik amaçlı çalışmalar da teşvik edilmiştir. Dilek İmançer ve arkadaşlarının, stereotipleri çeşitli söylemler ve iletişim olguları çerçevesinde ele alan araştırmaları da bu yaklaşım içinde yer almaktadır. (De Ki Basım Yayım Ltd. Şti., 2010, 155 sayfa)

Medya ve Kadın

Batıda 19. yüzyıl sanayi devriminden sonra kadınlar daha önce hiç olmadığı kadar özel alan ile sınırlandırılmış kamusal alan ise tamamıyla erkeğe ait olmuştur. BU dönemde aydınlanmacı düşünceden etkilenen düşünürler bütün insanların eşit haklardan yararlanması gerektiği görüşünü savunan doğal haklar doktrinine dayanarak kadın hakları konusunda günümüze kadar uzanan bir mücadele sürecini başlatmıştır. Kadın haklarını savunan feminist düşünürler liberal, Marksist, varoluşçu, radikal perspektiflerden çeşitli fikirler geliştirmişlerdir. Tüm bu fikirler özünde kadının toplumda erkeğe karşı ikincil konumunu aşmaya ve kültürel ön yargılardan bağımsız olarak toplumsal kimliğini oluşturmasına yönelik çözümler önerir.

Gündelik hayatımızın bir parçası olan medyanın üstlenmesi gereken toplumsal sorumluluk misyonu açısından, cinsiyete dair geleneksel rol kalıpları dışında, ön yargılardan bağımsız, insan olan gerçek kadın ve erkek yaşam deneyimlerini yansıtması beklenir. Medyanın, toplumun olumlu yönde değişimine katkı sağlaması ve toplumsal gerçeklikleri tartışmaya açarak, araçsal görevini yerine getirmesi gerektiği düşüncesinden hareketle, medyada ataerkil zihniyete göre biçimlenen kadın temsil biçimlerini doğallaştırılmış kılıfından çıkartarak, görünür kılmaya çalışan araştırmalar bu kitapta bir araya getirilmiştir.

Kitapta, Toplumsal cinsiyet oluşumuna ilişkin kuramsal yaklaşımlar; Feminizm ve yeni yönelimler; Feminizm ve Türk toplumu; Cinsiyet rolü temsili: Medya kültürü, feminizm, televizyon ve seriyaller; Türk medyasında kadının temsili; Türkiye’de yerli televizyon dizilerinde geleneksel ve modern kadın kimliğinin sunumu; Kadınlar ve medya: Türk kadın muhabirlerin profili, haber anlayışı ve haber metinlerinde kadınları tanımlayışı; Türk sinemasında suskun kadın imgesi; Toplumsal cinsiyet açısından: İmkânsız aşkın masalı “Harem Suare” gibi on beş makaleye yer verilmiştir. (Ebabil Yayınları, Ankara-2006, ISBN: 975-6360-66-6)

  1. İmançer,D., “Türk Sinemasında Suskun Kadın İmgesi”, Kırgızistan – Türkiye Manas Üniversitesi Sosyal bilimler Dergisi, Sa:12, 117-125 (2004)
  2. R. Becerikli, D. Takımcı, “Türk Sinemasında Birey Temsili” UHIVE (International peer-reviewed Journal of Communication and Humanities Research),Vol.10, 2016.
  3. Yurderi, M.M., Takımcı, D. (2014) “The Changing Representation of Value in Yaprak Dökümü Novel and The Television Serials, UHIVE (International peer-reviewed Journal of Communication and Humanities Research),Vol.5, p.1-26.

Dilek Takımcı, 1965 yılında Konya’da doğdu. Lisans eğitimini 1986 yılında, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fak. Sinema TV bölümünde tamamladı. Yüksek lisansını Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Sahne ve Görüntü Sanatları Anabilim dalında yaptı. 2000 yılında Ege Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Radyo Televizyon Anabilim Dalında doktorasını tamamladı. Halen Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon Sinema Bölümünde Profesör olarak Medyada Stereotip Temsiller, Senaryo Yazarlığı, Dramaturji, Film Çözümlemeleri, İletişim Estetiği, Toplumsal Cinsiyet ve Kültür derslerini vermektedir. Takımcı, Sinema ve televizyon alanında yaptığı pek çok akademik yayınların yanısıra, Medya ve Kadın, Medya Temsilleri, Medyayı Anlamak ve Medyada Toplumsal Cinsiyet Okumaları (2016) isimli kitap çalışmaları ve Yönetmenliğini ve senaryosunu yazdığı “1968’ den 2010’a Tarihin Penceresinden Ege Üniversitesi İletşim Fakültesi” (50 dak. 2010), Levant’ın Aynasında Batılı Yansımalar”, (28 dak, 2005) “Sarıcaova’da Düğün” (18 dak, 2004) “Ege Bölgesi’nde Doğum” (23 dak. 1997) isimli belgesel film çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca Bilimsel Araştırma Projesi olarak Anadolu Tarihini Yeniden Yazmak: Alpaslan Senaryosu (2012) başlıklı uzun metraj film senaryosu bulunmaktadır. Prof. Dr. Takımcı 2010 yılında Anadolu Üniversitesi 13. Uluslararası Eskişehir Film Festivali, Sinema Kültürüne Katkı Ödülleri Yarışması EN İYİ SİNEMA MAKALESİ ÖDÜLÜ’nü “İslamci Filmlerde Kadın Temsili” başlığı altında Sine/Cine: Sinema Araştırmaları Dergisi, Sayı: 1, de yayınlanan makalesiyle almıştır. Bekar ve bir kız çocuk annesidir.

Egeli iletişimciler ödüle doymuyor

“Saklı Cennet”e Ödül Üstüne Ödül

İZMİR(Ege Ajans)- Egeli genç sinemacının yönetmenliğini yaptığı “Saklı Cennet” belgeseli, Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nin düzenlediği Altın Baklava Film Akademisi 4’üncü Üniversitelerarası Film Festivali’nden dereceyle döndü. Daha önce Iva Natura Kozmetik Kısa Film Yarışması’nda ikincilik ödülü ve Bulgaristan’da düzenlenen Early Bird 14. International Student Film Festival’inde en iyi görüntü özel mansiyon ödülünü alan Saklı Cennet, Gaziantep’ten ödülle döndü.

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Dilek Takımcı, Çağatay Çelikbaş’ı makamında kabul ederek, başarılar diledi. Prof. Dr. Dilek Takımcı, “Ege Üniversitesi öğrencilerinin böyle başarılara imza atması üniversitem ve fakültem adına gurur verici bir başarı. Benim için kıymetli öğrencilerimi her zaman ve her koşulda destekliyorum. Öğrencilerimin daha iyi yerlere gelmesi ve başarılara imza ataması için fakülte olarak nitelikli eğitim vermeye devam edeceğiz. Başarısından dolayı Çağatay’ı gönülden tebrik ediyorum” dedi.

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon Sinema Bölümü Yüksek Lisans Öğrencisi Çağatay Çelikbaş’ın yönetmenliğini yaptığı “Saklı Cennet” filmi, Gaziantep’te “Altın Baklava Film Festivali”nde en iyi 3’üncü belgesel film ödülünü aldı. Bu sene dördüncüsü düzenlenen uluslararası katılımlı ve üniversite öğrencilerinin katıldığı Üniversitelerarası Altın Baklava Film Festivalinden üçüncülük ödülüyle dönen Çelikbaş, “Üniversitemizi bu festivalde temsil etmek ve oradan ödülle dönmek beni gururlandırdı. İlk olarak Iva Natura Kozmetik Kısa Film Yarışması’nda ikincilik ödülü alan bu belgesel, toplamda 3 ödüle ulaştı” diye konuştu.

 Saklı Cennet belgeselini doğup büyüdüğü yer olan Edremit Kaz Dağları’nda çektiğini ifade eden Çelikbaş, “Doğup büyüdüğüm yer olan Edremit’i ulusal ve uluslararası festivallerde bu belgesel aracılığıyla tanıtmaya çalıştım. Kazdağları’ndaki doğal yaşamı yöre halkının ağzından anlatmaya çalıştım.  Bunun yanında bitkilerin değerini, doğa ile iç içe yaşamanın güzelliğini ve doğadan kopmayan yaşamı aktardım. Saklı Cennet Belgeseli birçok ülkede film festivallerinde kendine yer buldu. Bulgaristan’da düzenlenen ve dünyanın birçok ülkesinden öğrencilerin katıldığı Early Bird 14. International Student Film Festival adlı film festivalinde en iyi görüntü özel mansiyon ödülünü aldım.  Bulgaristan’da ülkemizi temsil ederek, ödül alan tek Türk öğrenci oldum. Bu ödülü almak bizim için ayrıca önem taşıyor. Çünkü orada bu sene ülkemizin tanıtılmasını sağlayıp oradan ödülle ayrılmak bizi gururlandırdı. Bu ödülü almamızda çok büyük bir katkısı olan görüntü yönetmenimiz Ferhat Onur Ceylan’a ve ekip arkadaşlarıma ayrıca teşekkür ediyorum” dedi.

Çağatay Çelikbaş, “ Eğitim aldığım Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü, bizlere sağladığı imkanlar ve kaliteli eğitimiyle bana çok şey kattı. Bu bağlamda desteklerinden dolayı İletişim Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Dilek Takımcı hocam başta olmak üzere, proje danışmanım olan Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alev Fatoş Parsa’ya, üzerimde emeği geçen tüm hocalarıma teşekkür ediyorum” diye konuştu.

İZMİR (Ege Ajans)- Ege Üniversitesi Medya Uygulama ve Araştırma Merkezi’ne (EGEMM) bağlı olarak çalışan ve Türkiye’nin ilk akademik haber ajansı olma özelliğini taşıyan Ege Ajans, Ege Üniversitesinin eğitim, kültür, spor, bilim ve sanat gibi birçok alanda gerçekleştirdiği faaliyetleri topluma en hızlı ve doğru şekilde aktarmaya devam ediyor.

Interpress Medya Takip Sisteminden alınan verilere göre Ege Üniversitesi, 1-30 Haziran 2018 tarihleri arasında medyada en çok yer bulan üniversite oldu. Ege Üniversitesi toplam tiraj, erişim ve haber sayılarının yapıldığı sıralamada zirvede yer aldı.  Ege Ajansı ziyaret eden Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Üniversitemizin bilimsel ve kültürel çalışmaları başta olmak üzere her türlü başarıyı ve etkinliği özveriyle toplumumuza aktaran Ege Ajans çalışanlarımızı tebrik ediyorum” dedi.

Interpress Medya Takip Sisteminden alınan verilere göre Ege Üniversitesi, 1-30 Haziran 2018 tarihleri arasında ulaştığı 50 milyon 361 bin 827 tiraj sayısı ile tüm üniversiteler arasında zirveye yerleşti. Ege Üniversitesini 44 milyon 057 bin 101 tiraj ile İstanbul Üniversitesi, 39 milyon 554 bin 053 tiraj ile Akdeniz Üniversitesi, 36 milyon 601 bin 006 tiraj ile Dokuz Eylül Üniversitesi, 35 milyon 561 bin 119 tiraj ile İstanbul Teknik Üniversitesi izledi.

Aynı tarihler arasında erişim sayılarına bakıldığında 151 milyon 180 bin 242 erişim sayısı ile Ege Üniversitesi yine zirvede yer aldı. Sıralamada Ege’nin ardından 133 milyon 933 bin 878 erişim ile İstanbul, 118 milyon 919 bin 041 erişim ile Akdeniz, 110 milyon 186 bin 972 erişim ile Dokuz Eylül ve 108 milyon 292 bin 818 erişim ile İstanbul Teknik Üniversitesi yer aldı.

2018 Haziran Ayı haber sayıları incelendiğinde Ege Üniversitesi, bin 108 haber ile zirvede yer aldı.

Ege Üniversitesi Medya Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdür Vekili Prof. Dr. Dilek Takımcı, “Ege Üniversitesi ile ilgili haberlerin, bilimsel ve akademik başarıların, inovasyon ve yenilikçi projelerin yerel, ulusal ve uluslararası medyada yer alabilmesi için gerekli çalışmaları yürütüyoruz. Teknolojik ve bilimsel gelişmeleri yakından takip ederek, kurumsal ve toplumsal gereksinimler doğrultusunda kendimizi sürekli yeniliyoruz. Hiçbir başarı tesadüfi değildir. Emeği geçen çalışma arkadaşlarımı kutluyorum” dedi.

Toplumun doğru haber alma özgürlüğünün bir insan hakkı olduğunu belirten Ege Ajans Sorumlu Haber Merkezi Müdürü Doç. Dr. Şadiye Deniz, “Ege Ajans, üniversitemiz ile ilgili haberleri yerel ve ulusal basına en hızlı şekilde ulaştırmayı misyon edinmiş bir haber ajansı, aynı zamanda İletişim Fakültesi öğrencilerinin mesleklerini pekiştirdiği bir uygulama alanıdır. 32 yıldır hizmet veren ajansımız üniversitemizin medya ile bağlarını kurarken sektöre de kalifiye elemanlar yetiştiriyor. Mezunlarımız, yerel ve ulusal medyada önemli görevler üstleniyorlar. Bizler de onlarla gurur duyuyoruz. Medya takip sisteminin verileri esas alındığında tiraj, erişim ve haber sayısında üst sıralarda yer alıyoruz. Emeklerinden dolayı tüm ajans çalışanlarımıza ve öğrencilerimize teşekkür ediyorum” diye konuştu.